BLOG - Život je cesta k plneniu snov

BLOG - Život je cesta k plneniu snov

11. 1. 2019

Všetci ich máme od detstva. Veľké, menšie, stále nové a nové.

Umelecká škola je úžasný priestor pre naplnenie mnohých takých snov. Vedieť hrať na hudobný nástroj,  v rytme krásnej hudby tancom vyjadriť emócie, namaľovať, vymodelovať , stvárniť divadelnú postavu......všetci sme touto cestou prešli. Niekto k novému rozmeru vzdelania a kultivovanosti do života, k celoživotnej záľube, k trvalej ceste umelca.

Cesta je cieľ. Iba my si vyberáme na križovatke života tú pravú. Našu.

 

Toto je príbeh Rebeky Lesan. Jednej z mnohých, ktorí sa rozhodli ísť po ceste hudby. Jednej z mnohých v našej škole, ktorí si umenie, hudbu vybrali za profesiu.

Keď Rebekah prišla spolu so súrodencami do našej školy, mala 8 rokov. V rukách husličky, ktoré už prstami ochutnala a milovala ich. Pod vedením pani učiteľky Badinovej  radostne ukrajovala notu za notou. Jedného dňa prišla s bratom do violončelovej triedy. Podporiť brata vo výbere. A miesto brata začala hrať na violončelo Rebekah. S pani učiteľkou Badinovou sme vedeli, že oba nástroje súčasne bude časom problém študovať. Ale dali sme tomu čas. Bola by z nej veľmi šikovná huslistka. Violončelo bolo však akosi bližšie jej srdiečku a bolo rozhodnuté.

Tiché, plaché dievčatko sa začalo s takou náruživosťou venovať cvičeniu, hraniu na koncertoch až to prekvapovalo. Nie, nebola v ôsmych rokoch rozhodnutá stať sa „slávnou umelkyňou“. Iba chcela po tej ceste nie kráčať, ale priam utekať. 

Prišli koncerty, súťaže, veľké úspechy aj malé neúspechy na nich. Obe sme vedeli, že tie úspešné potešili, ale tie menej vydarené najviac posúvali. Rebeku určite. Krok za krokom, deň za dňom rástla jej technika a rástla Rebekah vo vnímaní hudby.

 

Jej rozhodnutie ísť profesionálnou cestou prišlo v 16 rokoch. Dovtedy veľmi, veľmi o sebe pochybovala. Našťastie uverila mojej intuícii. Ešte viac sa pustila do práce, prišlo už na „vážne cvičenie“ 4-5 hodín denne, kurzy u významných čelistov a rozhodnutie kam ďalej. Uvažovali sme o Prahe, Brne, Budapešti......a prišlo Škótsko. Pri návšteve krajiny spolu s rodinou sa do Škótska zamilovala. Tak ako sa to 17 ročným stáva. A bola tu škola – Royal Conservatoire of Scotland Glasgow. Je to jedna z najprestížnejších vysokých umeleckých škôl na svete.

Veľký rešpekt pred týmto faktom našťastie Rebeke neubral na odvahe. Napísala Robertovi Irvinovi, pedagógovi čelovej hry a dohodla si prehrávku. Až jeho chvála ju povzbudila skúsiť tak vysokú métu. A úspešne.

Rebekah Lesan bude od septembra 2019 študentkou Royal Conservatoire of Scotland Glasgow. 

 

Život je cesta k plneniu snov.  Cesta je cieľ. A ja Ti prajem Rebekah dlhú a úspešnú cestu svetom hudby.

                                                                                 

 

Dagmar Prokešová, pedagóg